18-36 Ay Evde Montessori Etkinliği

18-36 Ay Evde Montessori Etkinliği

18-36 Ay Evde Montessori Etkinliği

Montessori ince motor gelişimi ile ilgili evde basit bir şekilde yapabileceginiz birkaç etkinlik. Yayımladığımız bu etkinlikler çok basit görülebilir fakat çocuklarımız için başlangıç düzeyinde, onlar için zor sayılabilecek etkinliklerdir. Çocukların ilgileri ve dikkat süreleri göz önüne alındığında, yapılan etkinliklerin kısa ve egitici olması amaçlanmaktadır.

 

2. El-Göz Kordinasyonu  Makarnalar

Hepimizin evde rahatça temin edebileceği materyaller ile hazırlanan  güzel bir etkinlik!

 

18-36 Ay Evde Montessori Etkinliği

Evde hazırladığımız bir miktar hamur, 5-6 adet pipet ve bir miktar pipetlere rahatça geçirilebilecek delikli makarna. Makarnalar seçilirken iri, çocugun rahatça kavrayabilecegi boyutta olması tercih edilir. Resimde görüldüğü gibi hazırladığımız hamuru düz bir zemin veya masaya dilediğimiz şekli vererek  yerleştiriyoruz. Bundan sonrasını tamamlaması için çocugumuza, onun  inisiyatifine bırakıyor ve sadece gözlemliyoruz.  İlk etapta bu 3 nesne arasındaki ilişkiyi ve yapması gerekeni anlaması ve bu yönde harekete geçmesi zaman alacaktır. Fakat çocuğunuz makarnaları pipetlere geçirdikçe kendine olan güveni pekişecek ve dahası için yeni hamlelerde bunulanacaktır. Bildiğiniz gibi, bu yaştaki çocukların uzun süre bir yerde oturması ve odaklanması zordur. Bu tür etkinliklerle, çocuğunuzun bir olaya, nesneye veya yaptığı işe konsantre olma sürelerini uzatabilirsiniz.

 

montessori günlük yaşam

2. Mandal ile Elbise Asma

Bu etkinliğimiz için 1 adet ahşap tepsi, 4-5 adet farklı ebatlarda ve türlerde kumaş parçaları, kumaşları tutturabilmek amacıyla mandallar ve bir miktar ipe  ihtiyacımız vardır. Ahpaş tepsiniz yoksa bunu  temin etmeniz gerekecektir.  Montessori etkinlerinde tepsiyi çok farklı amaçlarla kullanmaktayız.  

montessori günlük yaşam elbise asma
Tepisye resimdeki gibi ipi bağlayarak  hazır hale getirin ve  çocuğumuzun kullanımına sununuz.  Öncelikle çöcuğumuzun tepsi, mandal ve  kumaş parçaları ile neler yaptığını izleyelim. Bu sırada çocuk mandalı kavramayı, kumaşlar arasındaki farklılıkları hissedecektir. Birkaç örnek gösterimden sonra çocuğumuz  sizin gibi kumaşları ipe asıp bunları daha sonra çıkaracaktır. Bu şekilde küçük kas gelişimi için gerekli olan egzersizi gerçekleştirmiş olacaktır. Mandal kavrama ve açma çocuğun ileriki evrede kalem kullanma becerisinde de önemli rol oynayacaktır.
Mandal ile Elbise Asma etkinliği montessoride günlük yaşam beçerileri olarak işlenmektedir.

No Comments

Enroll Your Words

To Top